Clasamentul celor mai valoroși jucători de schimb din MLB pentru sezonul de transferuri 2026-27

Doar patru echipe mai visează la titlul mondial din 2026, în timp ce celelalte 26 de cluburi din MLB și-au îndreptat deja atenția spre sezonul viitor. Piața agenților liberi este modestă în afara lui Tarik Skubal, ceea ce ar putea duce la un offseason mai activ, cu multe tranzacții. Pe de altă parte, negocierile pentru noul CBA și un posibil lockout creează mari incertitudini cu privire la cum va arăta, de fapt, perioada de pauză.

Presupunând că vom avea un offseason cu aspect tradițional, am selectat cele mai bune 25 de posibile piese de tranzacționat. Lista include atât jucători speculativi, cât și nume care au apărut deja în zvonuri.

Probabilitatea ca un jucător să fie tranzacționat a stat la baza selecției celor 25 de nume, iar anii rămași sub control contractual, salariul și impactul estimat pentru 2027 au determinat poziția fiecăruia în clasament.

Locurile 25-24

25. 3B Matt Chapman, San Francisco Giants (33 de ani)

Statistici: 84 de meciuri, 97 OPS+, .235/.324/.368, 26 extra-bazate (7 HR), 2.7 WAR
Contract: 4 ani, 100,7 milioane de dolari rămași

În timp ce Rafael Devers, Willy Adames și Jung Hoo Lee sunt considerați în general indisponibili sau de neclintit, Chapman este singurul veteran cu salariu mare pe care Giants ar putea să-l transfere, folosind tranzacția lui Nolan Arenado de anul trecut drept model. A suferit o intervenție chirurgicală la musculatura abdominală și o hernie în august, care i-a încheiat sezonul, dar se așteaptă să fie pregătit pentru începutul sezonului viitor.

24. 2B Ozzie Albies, Atlanta Braves (29 de ani)

Statistici: 162 de meciuri, 87 OPS+, .237/.293/.392, 50 extra-bazate (22 HR), 1.4 WAR
Contract: opțiune de club de 7 milioane de dolari pentru 2027

Albies și-a petrecut întreaga carieră de 10 ani la Braves, acumulând 25,7 WAR, patru selecții la Jocul All-Star și două premii Silver Slugger. Puterea ofensivă de la suprafață a fost din nou prezentă, dar în ultimii doi ani a avut un OPS+ mediocru de 88 și un procent de ocupare a bazelor de doar .299, în 1.350 de apariții la placă. Braves ar putea fi pregătiți să renunțe la el, ca parte a unei reconstrucții mai ample.

Locurile 23-22

23. SP Griffin Jax, Tampa Bay Rays (31 de ani)

Statistici: 34 de apariții/23 de start-uri, 3,53 ERA, 1,18 WHIP, 116 eliminări, 112,1 reprize, 0,7 WAR
Contract: arbitraj până în 2027 (estimare pentru 2027: 5,7 milioane de dolari)

După patru sezoane ca unul dintre cei mai buni lansatori de relief din baseball, Jax a intrat în rotația Rays în primul sezon complet cu echipa, după ce a fost adus într-o tranzacție de la termenul din 2025, în schimbul lui Taj Bradley. A avut un ERA de 3,14, un WHIP de 1,11 și 106 eliminări în 103,2 reprize, în cele 23 de start-uri, însă Rays au obiceiul de a pune pe piață lansatori ale căror salarii de arbitraj cresc.

22. SP Michael Wacha, Kansas City Royals (35 de ani)

Statistici: 32 de start-uri, 3,32 ERA, 1,11 WHIP, 158 eliminări, 200,2 reprize, 4,3 WAR
Contract: 1 an, 14 milioane de dolari rămași, opțiune de club de 14 milioane de dolari în 2028

Nimeni nu a îndeplinit prețul cerut de Royals pentru Wacha la termenul de tranzacționare, dar acesta ar putea fi oferit mai agresiv în această iarnă, ca un starter veteran cu un salariu rezonabil, care vine după un sezon de All-Star. Veteranul cu 14 ani de carieră a condus liga din AL la reprize aruncate, cu 200,2, iar cei 4,3 WAR ai săi reprezintă un maxim în carieră.

Locurile 21-20

21. 2B Xavier Edwards, Miami Marlins (27 de ani)

Statistici: 142 de meciuri, 108 OPS+, .280/.360/.371, 29 extra-bazate (6 HR), 3,0 WAR
Contract: arbitraj până în 2029 (estimare pentru 2027: 3,5 milioane de dolari)

Edwards a fost unul dintre doar 11 jucători ofensivi calificați cu un procent de mers pe jos peste 10% și un procent de eliminări sub 15%. A lovit cu .321 când erau jucători în poziție de punctare, a furat 21 de baze din 26 de încercări și a jucat solid în defensivă pe a doua bază, după ce a trecut de pe poziția de short-stop la mijlocul sezonului 2025. Marlins au ascultat oferte pentru el și pentru short-stopul Otto Lopez la termenul de tranzacționare, iar, având în vedere prețul extrem de mare cerut pentru Lopez, Edwards este piesa mai probabilă de tranzacționat.

20. RP Trevor Megill, Milwaukee Brewers (32 de ani)

Statistici: 63 de apariții, 30 de salvări, 2,63 ERA, 0,89 WHIP, 10,1 K/9, 1,8 WAR
Contract: arbitraj până în 2027 (estimare pentru 2027: 8,0 milioane de dolari)

Cu un fastball care atinge viteze de trei cifre și o curbă knuckle care a generat un procent de ratare de 46,5%, Megill a fost unul dintre cei mai dominanți closeri din baseball, transformând 30 din 33 de situații de salvare. În ultimii trei sezoane are un ERA de 2,61, un WHIP de 1,00 și 10,4 K/9, cu 81 de salvări în 161 de apariții. Brewers au tradiția de a-și transfera closerii înainte ca aceștia să devină scumpi, după ce i-au tranzacționat pe Josh Hader și Devin Williams.

Locurile 19-18

19. SP Shane McClanahan, Tampa Bay Rays (29 de ani)

Statistici: 24 de start-uri, 3,36 ERA, 1,12 WHIP, 106 eliminări, 118,0 reprize, 1,4 WAR
Contract: arbitraj până în 2027 (estimare pentru 2027: 6,6 milioane de dolari)

Rays au avut doar patru jucători cu salariu peste 6 milioane de dolari în 2026 și au avut a patra cea mai mică masă salarială din marile ligi, ceea ce face din McClanahan o piesă evidentă de tranzacționat înaintea ultimului său an de arbitraj. Lansatorul de două ori All-Star a arătat bine la revenirea după un sezon 2025 pierdut din cauza intervenției Tommy John, iar în carieră are un ERA de 3,10, un WHIP de 1,11 și 562 de eliminări în 522,2 reprize.

18. SP George Kirby, Seattle Mariners (28 de ani)

Statistici: 30 de start-uri, 4,33 ERA, 1,40 WHIP, 148 eliminări, 174,2 reprize, 1,4 WAR
Contract: arbitraj până în 2028 (estimare pentru 2027: 9,8 milioane de dolari)

Chiar și după ce au scăpat de salariul lui Luis Castillo la termenul de tranzacționare, există șanse mari ca Mariners să pună pe piață unul dintre lansatorii de start în această iarnă, în căutarea unor întăriri ofensive. Cu doi ani de control al clubului rămași și cu un sezon slab în 2026, Kirby este cel mai puțin probabil dintre cei trei starteri de la Mariners incluși în această listă, dar are în continuare o valoare semnificativă.

Locurile 17-16

17. 2B Ketel Marte, Arizona Diamondbacks (32 de ani)

Statistici: 141 de meciuri, 107 OPS+, .249/.316/.432, 56 extra-bazate (22 HR), 2,5 WAR
Contract: 4 ani, 77,8 milioane de dolari rămași, opțiune de jucător de 11,5 milioane de dolari în 2031

Marte a câștigat drepturi de tipul 10-5 în timpul sezonului 2026, ceea ce înseamnă că poate bloca orice tranzacție, însă au existat suficiente probleme extrasportive încât să creadă că ar putea dori o schimbare de peisaj. Chiar și într-un an slab după standardele sale, a rămas unul dintre cei mai buni a doi ofensivi din liga.

16. SP Jacob deGrom, Texas Rangers (38 de ani)

Statistici: 31 de start-uri, 4,20 ERA, 1,14 WHIP, 201 eliminări, 162,2 reprize, 1,7 WAR
Contract: 1 an, 37 de milioane de dolari rămași

Potrivit informațiilor, Rangers i-au cerut lui deGrom să renunțe la clauza sa completă de non-tranzacționare la termenul de tranzacționare, însă el a refuzat. Asta nu înseamnă că nu-și va schimba părerea dacă echipa începe o reconstrucție în această iarnă. Aflat în ultimul sezon al contractului său de cinci ani, în valoare de 185 de milioane de dolari, contractul său nu mai reprezintă un obstacol la fel de mare ca acum un an sau doi.

Locurile 15-14

15. SS Corey Seager, Texas Rangers (32 de ani)

Statistici: 102 meciuri, 112 OPS+, .227/.312/.424, 36 extra-bazate (20 HR), 3,2 WAR
Contract: 5 ani, 157,5 milioane de dolari rămași

Un salariu anual de 31,5 milioane de dolari pentru următorii cinci sezoane, împreună cu un istoric lung de accidentări, nu vor face ușoară mutarea lui Seager de către Rangers. Totuși, rămâne un jucător de nivel de vedetă atunci când este sănătos, iar clasa slabă de short-stopi din piața agenților liberi va îndrepta atenția spre piața de tranzacții. Pentru o echipă care nu vrea să plătească prețul ridicat cerut pentru jucători precum Zach Neto sau Otto Lopez, preluarea salariului lui Seager la un cost de achiziție mai mic reprezintă o alternativă potențială.

14. 3B Isaac Paredes, Houston Astros (27 de ani)

Statistici: 155 de meciuri, 127 OPS+, .262/.360/.447, 53 extra-bazate (25 HR), 4,0 WAR
Contract: opțiune de club de 13,4 milioane de dolari în 2027

Astros se află la o răscruce interesantă, cu o rotație de start care trebuie reconstruită, cu jucători-vedetă în vârstă precum Jose Altuve și Carlos Correa și cu doi jucători-cheie la bâtă, Paredes și Jeremy Peña, care se apropie de piața agenților liberi. O reconstrucție mai amplă ar avea sens, dar chiar dacă vor face doar o retușare, Paredes rămâne un candidat logic la tranzacție, având în vedere aglomerația din zona interioară și cu un singur an de control rămas.

Locurile 13-12

13. OF Steven Kwan, Cleveland Guardians (29 de ani)

Statistici: 151 de meciuri, 110 OPS+, .282/.382/.349, 27 extra-bazate (3 HR), 5,3 WAR
Contract: arbitraj până în 2027 (estimare pentru 2027: 11,3 milioane de dolari)

Kwan a fost al treilea cel mai bine plătit jucător din lotul Guardians, cu un salariu de 7,725 milioane de dolari în 2026, iar acesta este estimat să crească mult peste 10 milioane de dolari sezonul viitor. Guardians funcționează cu una dintre cele mai mici mase salariale din baseball, iar Kwan este de ani de zile un candidat speculativ la tranzacție. Înaintea ultimului său an de control, transferul lui s-ar potrivi filosofiei organizației. Apariția lui Chase DeLauter și transferul lui Jo Adell au îmbunătățit, de asemenea, situația din teren în zona exterioară a Clevelandului.

12. SP Emerson Hancock, Seattle Mariners (27 de ani)

Statistici: 25 de start-uri, 3,57 ERA, 1,14 WHIP, 126 eliminări, 138,2 reprize, 2,7 WAR
Contract: arbitraj până în 2030 (estimare pentru 2027: salariul minim)

Considerat al șaselea starter de la Seattle la începutul anului, Hancock a primit șansa de a intra în rotația de deschidere, după ce Bryce Miller a fost scos din joc de o accidentare. Fostul ales cu numărul șase în draft a profitat de ocazie, înregistrând un ERA de 2,59 în 41,2 reprize din primele sale șapte start-uri, și și-a câștigat locul în rotație pentru restul sezonului. Cei patru ani de control rămași îl fac mult mai valoros decât sugerează palmaresul său de la suprafață.

Locurile 11-10

11. SP Reid Detmers, Los Angeles Angels (27 de ani)

Statistici: 32 de start-uri, 3,36 ERA, 1,04 WHIP, 211 eliminări, 185,0 reprize, 4,2 WAR
Contract: arbitraj până în 2028 (estimare pentru 2027: 7,5 milioane de dolari)

Detmers a avut un sezon solid din bullpen-ul Angels în 2025, după un ERA dezastruos de 6,70 în 17 start-uri în anul precedent, iar acest lucru i-a adus o nouă șansă în rotație. A terminat în top 10 din American League la eliminări (211, locul 4), reprize aruncate (185,0, locul 6) și WAR pentru lansatori (4,2, locul 8). Valoarea sa ar putea să nu fie niciodată mai mare pentru o echipă care vine după un sezon cu 100 de înfrângeri și are nevoie demult de o reconstrucție.

10. SP Logan Gilbert, Seattle Mariners (29 de ani)

Statistici: 32 de start-uri, 3,73 ERA, 1,09 WHIP, 205 eliminări, 186,0 reprize, 3,3 WAR
Contract: arbitraj până în 2027 (estimare pentru 2027: 15,4 milioane de dolari)

Cu puțin progres în negocierile pentru prelungirea contractului și cu piața agenților liberi care se apropie rapid, după sezonul 2027, Gilbert ar putea fi în fruntea listei dacă Mariners decid să valorifice una dintre piesele lor de rotație. În ultimii cinci ani, a fost unul dintre cei mai consecvenți starteri din baseball, cu un ERA de 3,46 și un WHIP de 1,05, având în medie 192 de eliminări și 180 de reprize pe sezon.

Locurile 9-8

9. SP Joe Ryan, Minnesota Twins (30 de ani)

Statistici: 27 de start-uri, 3,79 ERA, 1,16 WHIP, 159 eliminări, 144,2 reprize, 2,1 WAR
Contract: arbitraj până în 2027 (estimare pentru 2027: 9,6 milioane de dolari)

Twins au evitat arbitrajul cu Ryan în ianuarie trecut, adăugând în același timp o opțiune reciprocă de 13 milioane de dolari pentru 2027. Clubul va opta aproape sigur pentru o plată de 100.000 de dolari în locul acelei opțiuni, în favoarea unei estimări de arbitraj mult mai mici, însă el ar putea ajunge în cele din urmă în contabilitatea altei echipe, dacă Twins fac un nou pas spre reconstrucție. Au susținut cu tărie pe Byron Buxton și pe Ryan drept piese de bază anul trecut, dar după un bilanț de 29-36 în a doua parte a sezonului și un al doilea sezon consecutiv pierdut, schimbările mai mari ar putea fi pe drum.

8. SS Jeremy Peña, Houston Astros (29 de ani)

Statistici: 112 meciuri, 124 OPS+, .277/.325/.477, 43 extra-bazate (22 HR), 3,7 WAR
Contract: arbitraj până în 2027 (estimare pentru 2027: 13,1 milioane de dolari)

În momentul în care Peña l-a angajat pe Scott Boras drept agent, în iunie 2025, șansele unei prelungiri pe termen lung înainte de intrarea pe piața liberă au scăzut considerabil pentru Astros. Un AL West deschis a determinat în cele din urmă Astros să nu vândă la termenul de tranzacționare, iar chiar dacă se consideră contendenți în 2027, transferul lui Peña înainte de a-l pierde în free agency ar putea fi încă pe masă.

Locurile 7-6

7. C William Contreras, Milwaukee Brewers (28 de ani)

Statistici: 147 de meciuri, 108 OPS+, .270/.341/.417, 46 extra-bazate (18 HR), 2,9 WAR
Contract: opțiune de club de 14,5 milioane de dolari în 2027

Brewers au obiceiul de a-și transfera jucătorii-vedetă pe măsură ce se apropie de free agency, printre exemplele recente numărându-se Josh Hader, Corbin Burnes, Devin Williams și Freddy Peralta. Acest lucru îl pune pe Contreras în discuție ca piesă de tranzacționat, mai ales dacă echipa consideră că fostul mare talent Jeferson Quero este o alternativă viabilă din interior.

6. C Shea Langeliers, Athletics (28 de ani)

Statistici: 106 meciuri, 118 OPS+, .262/.328/.474, 44 extra-bazate (23 HR), 3,4 WAR
Contract: arbitraj până în 2028 (estimare pentru 2027: 8,7 milioane de dolari)

Langeliers a început Jocul All-Star 2026, având un OPS de .807 și 21 de home run-uri la pauză. O ruptură de menisc la genunchiul drept l-a limitat la 20 de meciuri în a doua parte a sezonului, dar a revenit pentru 13 meciuri în septembrie, pentru a arăta potențialilor interesați că este sănătos. Athletics și-au asigurat mai mulți membri ai nucleului ofensiv tânăr în ultimii ani, însă Langeliers nu a fost printre ei, iar el ar putea fi piesa pe care o vor transfera pentru a încerca să îmbunătățească una dintre cele mai slabe rotații din baseball.

Locurile 5-4

5. C Hunter Goodman, Colorado Rockies (27 de ani)

Vârstă: 27 de ani
Statistici: 138 de meciuri, 115 OPS+, .245/.310/.529, 63 extra-bazate (41 HR), 2,6 WAR
Contract: arbitraj până în 2029 (estimare pentru 2027: 6,2 milioane de dolari)

Doar șapte jucători din baseball au lovit mai multe home run-uri în ultimii doi ani decât cele 72 ale lui Hunter Goodman, iar cele 41 de home run-uri din acest sezon l-au plasat la egalitate pe locul trei în clasamentul NL cu Matt Olson, de la Braves.

De fapt, a avut rezultate mult mai bune în deplasare (OPS de .882, 25 HR) decât acasă (OPS de .791, 16 HR), așa că nu este un caz în care Coors Field umflă cifrele unui jucător altfel mediocru. De asemenea, s-a dezvoltat într-un apărător serviabil în spatele plăcii, deși lovitura sa îi va defini mereu valoarea.

După al patrulea sezon consecutiv cu 100 de înfrângeri, nimic nu ar trebui exclus, pe măsură ce Rockies explorează modalități de a se îmbunătăți. Prețul cerut va fi ridicat, având în vedere controlul rămas, dar el ar putea fi cea mai impactantă putere la bâtă de pe piață.

4. SS Zach Neto, Los Angeles Angels (25 de ani)

Vârstă: 25 de ani
Statistici: 157 de meciuri, 118 OPS+, .239/.330/.436, 63 extra-bazate (27 HR), 5,2 WAR
Contract: arbitraj până în 2029 (estimare pentru 2027: 9,8 milioane de dolari)

Cu trei sezoane consecutive de câte 20 de home run-uri, 20 de baze furate și 5,0 WAR, Zach Neto s-a dezvoltat într-unul dintre cei mai buni short-stopi completi din baseball, dar primește rareori atenția pe care o merită, jucând pentru o franciză care a acumulat 11 sezoane consecutive cu bilanț negativ.

Angels au făcut un pas către reconstrucție la termenul de tranzacționare, prin transferul unor piese controlabile, printre care José Soriano, Jo Adell și Ryan Zeferjahn, dar i-au păstrat pe cele două cele mai valoroase piese de tranzacționat, pe Neto și pe stângaciul Reid Detmers.

Statutul de echipă perenă din coada clasamentului și noua dispoziție de a muta piese controlabile ar trebui să facă din Neto unul dintre cei mai discutați candidați la tranzacție din această iarnă.

Locurile 3-2

3. RP Mason Miller, San Diego Padres (28 de ani)

Vârstă: 28 de ani
Statistici: 66 de apariții, 38 de salvări, 1,67 ERA, 0,90 WHIP, 16,6 K/9, 3,1 WAR
Contract: arbitraj până în 2029 (estimare pentru 2027: 8,1 milioane de dolari)

Padres au stat pe linia de demarcație dintre cumpărători și vânzători înainte de termenul de tranzacționare din 2026, iar Mason Miller a fost menționat ca unul dintre cei mai importanți jucători care ar putea pleca înainte ca Padres să se angajeze în a cumpăra și să adauge pe Casey Mize și Robbie Ray.

Cu Adrián Morejón și Jason Adam care ar putea pleca în free agency, Padres vor ezita să-și tranzacționeze closerul de nivel All-Star, dar valoarea sa este atât de mare încât ar fi absurd să nu asculte cel puțin oferte.

Padres au avut nevoie de un prospect de elită, Leo De Vries, ca să-l smulgă de la Athletics, iar dacă o ofertă similară ajunge pe masă sau dacă o echipă este dispusă să cedeze un starter controlabil, el ar putea pleca din nou.

2. SS CJ Abrams, Washington Nationals (26 de ani)

Vârstă: 26 de ani
Statistici: 152 de meciuri, 127 OPS+, .261/.336/.497, 67 extra-bazate (33 HR), 5,1 WAR
Contract: arbitraj până în 2028 (estimare pentru 2027: 10,2 milioane de dolari)

Nationals au terminat printre liderii MLB la punctele marcate (821, locul 3), la home run-uri (210, locul 6) și la OPS (.744, locul 3), iar un sezon ofensiv excepțional al lui CJ Abrams a contribuit la aceste cifre.

După un OPS+ de 109, cu 19 home run-uri și 31 de baze furate în sezonul 2025, el a ridicat ștacheta la un nou nivel, cu primul său sezon de 30/30 din carieră și cu 106 RBI-uri impresionante, locul patru în clasamentul NL.

Nationals l-au transferat pe startul MacKenzie Gore în iarna trecută, în timp ce încercau să revină spre competiție, și ar putea face același lucru cu Abrams, dacă pachetul potrivit de talente le îmbunătățește suficient perspectiva pe termen lung, pentru a justifica transferul unui jucător-vedetă din ce în ce mai scump.

Locul 1

1. OF Ronald Acuña Jr., Atlanta Braves (28 de ani)

Vârstă: 28 de ani
Statistici: 107 meciuri, 118 OPS+, .255/.345/.451, 39 extra-bazate (20 HR), 1,9 WAR
Contract: opțiuni de club de 17 milioane de dolari în 2027 și 2028

Un val de fluierături s-a abătut asupra lui Ronald Acuña Jr., după ce a lovit la sol pentru a încheia reprizei a șaptea din Meciul 4 al NLDS, lăsând un jucător pe a doua bază și ducând linia sa de playoff la 3-din-24, cu zero RBI-uri.

Va fi aceasta ultima sa apariție la placă în uniforma Braves?

Fanul franciză și Campionul MVP din NL din 2023 a avut un sezon 2026 bun, dar nu excepțional, iar o mișcare rapidă de a șterge Braves din contul său de Instagram imediat după eliminarea lor din playoff a alimentat speculațiile unei despărțiri în această iarnă.

Cu două opțiuni de club rezonabile, de 17 milioane de dolari fiecare, pentru următoarele două sezoane, contractul său îi adaugă valoare, în loc să i-o scadă, așa cum se întâmplă în cazul altor jucători de pe această listă. Prețul cerut va fi astronomic, dar returnul ar putea fi unul dintre cei mai buni 10 jucători din sport, dacă revine la nivelul său de vârf.

Related Posts

Bracketul playoff-ului MLB 2026: programul și scorurile duelurilor Brewers – Dodgers și Rays – Guardians

Brewers i-au luat pe Dodgers și pe Yoshinobu Yamamoto din start, luni seara, iar victoria din Game 2 îi plasează acum pe Milwaukee în avantaj cu 2-0…

Rezumatul meciului 1 din NLCS: concluziile, noutățile și analiza victoriei Brewers

Duminica seara, Los Angeles Dodgers și Milwaukee Brewers au intrat pe teren pentru revanșa din NLCS, așteptată un an întreg, iar de data aceasta Milwaukee s-a impus…

Analizăm pronosticurile experților MLB pentru World Series 2026 și pentru seria finală din tabloul playoff-ului

Lista echipelor din playoff-ul MLB 2026 a fost aproape înjumătățită miercuri seara. În mijlocul haosului din „miercurea eliminărilor”, Atlanta Braves, New York Yankees și San Diego Padres…

MLB: Robert Lewandowski a executat primul lansament pentru Chicago White Sox

Fostul atacant al echipei Bayern Munchen, Robert Lewandowski, a aruncat prima minge ceremonială pentru White Sox, înaintea meciului cu Cleveland Guardians, disputat pe Rate Field. Momentul a…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *